Boyun fıtığı ve kanal darlığı

Boyun fıtığı, boyundaki omurlar arasındaki disklerin hasar görmesi sonucu oluşur. Bu diskler, yumuşak bir jel benzeri madde içerir ve omurlar arasındaki esnekliği sağlar. Disklerdeki zedelenme veya yırtılma durumunda içerideki madde dışarı çıkabilir, bu da sinirlere veya omuriliğe baskı yaparak boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun fıtığı ve kanal darlığı genellikle birbirinden farklı durumlar olup, ancak boyun fıtığı, omuriliği çevreleyen omurga kanalında daralmaya neden olabilir. Boyun bölgesindeki disklerde meydana gelen bir fıtık omuriliğe baskı yaparsa, bu da zamanla omurilik kanalında daralmaya yol açabilir.

Her boyun fıtığı doğrudan kanal daralmasına neden olmaz, ancak bazen boyun fıtığı sonucu ortaya çıkan disk problemleri omurga kanalını etkileyebilir ve daralmaya neden olabilir.

Boyun fıtığı ve kanal daralması genellikle ayrı durumlardır. Kanal daralması boyun fıtığının bir sonucu olarak karşımıza çıkabilir. Tanı için beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından ayrıntılı değerlendirilmesi gerekir.