Omurilik kanal daralması nedir?

Boyun fıtıkları ve ameliyatı

Omurilik kanal daralması, omurilik çevresinde bulunan kemik, dokular veya disklerin genişleyerek omuriliği sıkıştırdığı bir durumdur. Bu durum omurilik üzerinde baskı oluşturabilir ve sinir kökleri üzerinde yıpranmalar yaratabilir.

Omurilik kanal daralması genellikle yaşlanma sürecinde ortaya çıkar ve spinal stenoz olarak da adlandırılır.

Belirtiler arasında bacaklarda ağrı, uyuşma, güçsüzlük, yürüme güçlüğü ve denge sorunları yer alabilir. En sık görülen bulgu yürürken ortaya çıkan ağrı ve dinlenme hissidir. Bu belirtiler genellikle etkilenen bölgeye bağlı olarak değişebilir.

Omurilik kanal daralması genellikle şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Yaşlanmaya bağlı olarak omurların üzerindeki basınç artışı, disklerin dejenerasyonu ve kemik ve bağ dokusu büyümelerine bağlı olarak omurilik kanalında daralma meydana gelebilir.
Eklem kireçlenmesi, omurların birleşme yerlerinde kemik büyümelerine neden olabilir.Bu durum yine omurilik kanalını daraltabilir.
Tek başına Disklerin fıtıklaşması ile birlikte de omurilik kanalında darlık oluşabilir.

Tedavi genellikle semptomların şiddetine bağlıdır. Yürme mesefaesi giderek azalan günlük hayatı etkileyen ağrıları olan Ciddi vakalarda cerrahi müdahale düşünülebilir. Hastalığın ilerlemesini önlemek ve semptomları kontrol altında tutmak için sağlık muayenesi ihmal edilmemelidir.