Spinal epdural stimülatör takılması

Spinal epdural stimülatör takılması

Spinal epidural stimülatör, kronik ağrıyı tedavi etmek için kullanılan bir tıbbi cihazdır. Bu cihaz, omurilik ve çevresindeki sinir köklerine elektriksel uyarılar göndererek ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engellemeyi amaçlar.

Spinal epidural stimülatörler genellikle kronik bel veya bacak ağrısı, omurilik yaralanmalarına bağlı kısmı veya tam felç durumunda, kompleks bölgesel ağrı sendromu ve diğer nöropatik ağrı türlerinin tedavisinde kullanılır.
Spinal epidural stimülatörler, üç ana bileşenden oluşur. Elektrotlar, piller veya jeneratör, uzaktan kumanda. Bu cihazlar dışardan programlanabilir; kol ve bacaklarda farklı kas gruplarını uyarmak sureti ile hareket başlatabilir ve ya hareketi düzenleyebilir.
Spinal epidural stimülatör takılması bir cerrahi işlemdir. Elektrodlar omurilik üzerine epidural alana yerleştirilir. Jeneratör cihazı bel veya karın cilt altına yerleştirilir. Cihazın yerleştirilmesi cerrahi sonrası bir iyileşme süreci gerektirir ve gerekli programlama ve fizik tedavi ile destek sağlanır.
Spinal epidural stimülatörler, ağrı yönetiminde ve omurilik felcinde etkili bir seçenek olabilir, ancak her hasta için uygun olmayabilir. Cihazın kullanımı ve bakımı konusunda hasta eğitimi de önemlidir.Bu nedenle tüm şartlar göz önünde bulundurularak alanında uzman bir doktor tarafından tedavi seçeneği olarak değerlendirilmelidir.