Teknolojinin İlerlemesi omurga cerrahisindeki riskleri en aza İndirdi

Türkiye’nin dört bir yanındaki omurga cerrahları ‘Omurga Cerrahisinde Komplikasyonlar ve Önleme Yöntemleri’ başlıklı sempozyumda bir araya geldi. Omurga hastalıkları ve cerrahi komplikasyonların çözümleri tartışıldığı sempozyuma katılan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Varol, “Eskiden yapılan omurga tümörü cerrahilerinde ameliyattan sonra hastalar hem kol ve bacak güçsüzlükleri hem de yürüyememe durumlarıyla karşılaşabiliyordu, bu oran çok yüksekti. Günümüzde ileri teknolojiyle beraber mikroskobun hayatımıza girmesi ve mikro cerrahinin ilerlemesiyle artık bu riskler çok minimum boyuta iniyor” dedi.

Medicana Ataköy Hastanesi, ‘Omurga Cerrahisinde Komplikasyonlar ve Önleme Yöntemleri’ başlıklı sempozyuma ev sahipliği yaptı. Deneyimli cerrahlar ile genç omurga cerrahlarının bir araya geldiği sempozyumda omurga hastalıkları, kompleks spinal cerrahiler ve komplikasyonların çözümleri tartışıldı.

DOÇ. DR. ÖZEK: OMURGA CERRAHİSİNDE BİRÇOK KOMPLİKASYON OLABİLİR

Medicana Ataköy Hastanesi’nden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erdinç Özek ise “Beyin cerrahisinin ameliyatlarında ortaya çıkacak komplikasyon dediğimiz sorun ve problemlerin hem engellenmesinde hem de çıkabilecek komplikasyonların düzeltilmesi konusunda bilgi aktarımının yapıldığı bir sempozyum düzenliyoruz. Omurga cerrahisinde birçok komplikasyon olabilir, omurilik ameliyatlarında vidayla yaptığımız ameliyatlarda vida gevşemesi, kırılması gibi birçok problemin önlenmesinde veya kırıldıktan ve gevşedikten sonra düzeltme için yapılan ameliyatların önemini anlatacak bir toplantı olacak bizim için. Ameliyat ettiğimiz ve ameliyattan sonra komplikasyon gelişen özellikle vidalarla ilgili problem yaşayan hastaların düzeltilmesi için yapılan revizyon cerrahilerine komplikasyon cerrahisi diyoruz. Bu ameliyatlarda özellikle vidaların uzatılması, vidaların değiştirilmesi, osteoporoz dediğimiz kemik erimesine bağlı kırıkların düzeltilmesi ameliyatlarını tekrar revizyonla düzeltebiliyoruz. Bu ameliyatların başarı şansı yüksek, hastalar tekrar eski hayatlarına geri dönebiliyor, çaresiz kalmamış oluyor” diye konuştu.